NCP752BMX28TCG
Product Categories
SHENZHEN ECER NETWORK TECHNOLOGY CO.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
NCP752BMX28TCG
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : -
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Package / Case : 6-XFDFN
Protection Features : Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Voltage - Output (Min/Fixed) : 2.8V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 200mA
Voltage - Input (Max) : 5.5V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable, Power Good
Current - Quiescent (Iq) : 25 µA
Package : Tape & Reel (TR)
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : -
Series : -
Supplier Device Package : 6-XDFN (1.5x1.5)
Mfr : onsemi
Output Configuration : Positive
Base Product Number : NCP752
Description : IC REG LINEAR 2.8V 200MA 6XDFN
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 6-XDFN (1.5x1.5)