RQ5RW48BA-TR-FE
Product Categories
SHENZHEN ECER NETWORK TECHNOLOGY CO.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
RQ5RW48BA-TR-FE
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : 0.04V @ 1mA
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Package / Case : SC-82AB
Protection Features : Over Current
Voltage - Output (Min/Fixed) : 4.8V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 50mA
Voltage - Input (Max) : 8V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable
Current - Quiescent (Iq) : 3 µA
Package : Tape & Reel (TR)
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : -
Series : Rx5RW
Supplier Device Package : SC-82AB
Mfr : Nisshinbo Micro Devices Inc.
Output Configuration : Positive
Base Product Number : RQ5RW48
Description : IC REG LINEAR 4.8V 50MA SC82AB
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA SC-82AB